Headlines News :

21ο Μεσογειακό Φεστιβάλ Νέων Κινηματογραφιστών.

Δημοσίευση από Art and City | Σάββατο, 23 Μαρτίου 2013 3:57 π.μ.

Λάρισα.

4 - 7 Απριλίου 2013. 

Χρυσός Ίππος στην Πανελλήνια Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου και 51 αυστηρά επιλεγμένες ταινίες μικρού μήκους απ’ όλο τον κόσμο.

Με το ΥΠΠΟΤ να μη δείχνει διάθεση να εκταμιεύσει τις ήδη εγκεκριμένες επιχορηγήσεις για τα δύο προηγούμενα Φεστιβάλ συνολικού ποσού 10.100€ ανοίγει τις πύλες του το 21ο Μεσογειακό Φεστιβάλ Νέων Κινηματογραφιστών που θα πραγματοποιηθεί στη Λάρισα από 4 - 7 Απριλίου 2013.


Οι προβολές θα γίνουν όπως κάθε χρόνο στο Χατζηγιάννειο Δημοτικό Πνευματικό Κέντρο.

Ο τιμητικός Χρυσός Ίππος θα απονεμηθεί φέτος στην Πανελλήνια Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου (ΠΕΚΚ). Ο πρόεδρος της ΠΕΚΚ, διακεκριμένος κριτικός κινηματογράφου Ανδρέας Τύρος θα παρευρεθεί στη Λάρισα για να τον παραλάβει. Η βράβευση της ΠΕΚΚ θα πραγματοποιηθεί στο Χατζηγιάννειο την Κυριακή 7 Απριλίου στις 12 το μεσημέρι κατά τη διάρκεια Συνέντευξης Τύπου.

Το 21ο Μεσογειακό Φεστιβάλ Νέων Κινηματογραφιστών θα ανοίξει την Πέμπτη 4 Απριλίου με την προβολή του συγκλονιστικού ντοκιμαντέρ του Βαγγέλη Ρήγα «ΤΙ ΜΕΣΑ, ΤΙ ΕΞΩ» και θέμα τις ζωές μιας ομάδας βαρυποινιτών μετά την αποφυλάκισή τους.

Θα προηγηθεί η προβολή της ταινίας μικρού μήκους «Σ΄ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ» του Λαρισαίου Σίμου Τσεκούρα.

Το Φεστιβάλ υποστηρίζεται από τον Δημοτικό Οργανισμό Πολιτισμού, Αθλητισμού και Επιστημών του Δήμου Λαρισαίων την Περιφέρεια Θεσσαλίας, τη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς και την ΕΡΤ. Το Φεστιβάλ ευχαριστεί ιδιαίτερα την ΔΕΥΑΛ.

18 ταινίες μικρού μήκους συμμετέχουν στο Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα και 33 ταινίες στο Μεσογειακό Διαγωνιστικό Τμήμα του 21ου Φεστιβάλ.

Γνωστοί ηθοποιοί όπως η Γαλλίδα Αν Παριγιό) (ΝΙΚΙΤΑ) και οι ΄Ελληνες Γιώργος Κιμούλης και Αλέξανδρος Λογοθέτης πρωταγωνιστούν σε κάποιες από αυτές.

Την Ελλάδα εκπροσωπούν στο Μεσογειακό Διαγωνιστικό τμήμα οι ταινίες «ΧΑΜΟΜΗΛΙ» του Νεριτάν Ζιντζιρία και «ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΚΑΛΤΣΑ» του Αντρέα Μαριανού.

Στο διεθνές τμήμα «Πανόραμα» διαγωνίζονται οι ταινίες «ΤΙΤΛΟΙ ΤΕΛΟΥΣ» του Γιώργου Ζώη, «HALF – BOARD HEAVEN” του Γιώργου Κτιστάκη και η ελληνογαλλική «ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΦΙΣΟΚΟΛΛΗΣΗ, ΑΘΗΝΑ – ΜΠΛΙΠΣ» του Δημήτρη Πεταλά.

Το Φεστιβάλ θα κλείσει το βράδυ της Κυριακής 7 Απριλίου με την προβολή της μεγάλου μήκους ταινίας «Η ΦΟΝΙΣΣΑ» της Στέλλας Αρκέντη, βασισμένη στη ομώνυμη νουβέλα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη.

Θα προηγηθεί η προβολή της ταινίας μικρού μήκους του Λαρισαίου Αποστόλη Σδράλλη «ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΗΣ ΑΧΕΡΟΥΣΙΑΣ».

Δύο Χρυσοί Ίπποι απονέμονται σε κάθε ένα από τα δύο ισάξια επίσημα τμήματα του Φεστιβάλ.

Τα δύο ειδικά βραβεία της επιτροπής συνοδεύονται από Αργυρό Ίππο, ενώ η επιτροπή, κατά την κρίσιν της, απονέμει μέχρι τρεις τιμητικές διακρίσεις σε κάθε τμήμα. Όπως κάθε χρόνο, η Σχολή Κινηματογράφου και Τηλεόρασης «ΛΥΚΟΥΡΓΟΥ ΣΤΑΥΡΑΚΟΥ» προσφέρει υποτροφία φοίτησης στο τμήμα σκηνοθεσίας για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος. Η υποτροφία απονέμεται στη μνήμη του ιδρυτή της Σχολής, Λυκούργου Σταυράκου.

Τα έπαθλα του Φεστιβάλ φιλοτέχνησε ο γλύπτης Δημήτρης Ψωμοδότης.

Οι φωτογραφίες της αφίσας και του καταλόγου του Φεστιβάλ είναι του Φώτη Νατσιούλη.

Ο υποτιτλισμός των ταινιών μικρού μήκους στην Ελληνική γλώσσα έγινε από την Ντίνα Σδράλλη.

Στα πλαίσια του Φεστιβάλ θα λειτουργήσει στο Χατζηγιάννειο έκθεση φωτογραφίας του Φώτη Νατσιούλη από τη Φωτογραφική Λέσχη Λάρισας με φωτογραφίες του γνωστού Λαρισαίου Μπαρμπή Βοζαλή.

Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΘΑ ΠΡΟΒΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ.

ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Η κριτική επιτροπή του 21ου Μεσογειακού Φεστιβάλ Νέων Κινηματογραφιστών αποτελείται κάθε χρόνο από Λαρισαίους σινεφίλ. Όσοι Λαρισαίοι επιθυμούν να συμμετέχουν στην κριτική επιτροπή του εφετινού Φεστιβάλ παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με τον πρόεδρο της επιτροπής κ. Νίκο Ζιαβλιάκη στα τηλέφωνα 2410621302 και 6974062215.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ 21ου Φεστιβάλ Λάρισας.
ΠΕΜΠΤΗ 4-4-2013.
«ΤΙ ΜΕΣΑ, ΤΙ ΕΞΩ» του Βαγγέλη Ρήγα. Θα προηγηθεί η μικρού μήκους ταινία «Σ’ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ» του Σίμου Τσεκούρα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5-4-2013.
19.00: ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ – Α ΜΕΡΟΣ
22.00: ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ – Β ΜΕΡΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 6-4-2013.
19.00: Μεσογειακό διαγωνιστικό τμήμα Α ΜΕΡΟΣ
22.00: Μεσογειακό διαγωνιστικό τμήμα Β ΜΕΡΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 7-4-2013.
19.00: Μεσογειακό διαγωνιστικό τμήμα Γ μέρος
22.00: «Η ΦΟΝΙΣΣΑ» της Στέλλας Αρκέντη. Θα προηγηθεί η μικρού μήκους ταινία του Αποστόλη Σδράλλη «ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΗΣ ΑΧΕΡΟΥΣΙΑΣ».

Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2013.
ΠΑΝΟΡΑΜΑ – ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
1.ΕΚΔΙΚΗΣΗ της Μπάρμπαρα Μεντάζκα (Πολωνία) 7’49’’
2.ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΦΙΣΟΚΟΛΛΗΣΗ, ΑΘΗΝΑ –ΜΠΛΙΠΣ του Δημήτρη Πεταλά (Γαλλία – Ελλάδα ) 7’ 17’
3. ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ της Μαρί-‘Ελζά Σγκουαλντό (Ελβετία) 17’
4. ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ του Μπενζαμέν Τέσκε (Γερμανία) 6’30’
5. ΠΟΝΟΣ της Πάμελα Βαρέλα (Γαλλία - Χιλή) 26’
6. ΧΟΡΕΥΟΝΤΑΣ της Μαργκερίτ Ντιντιεζάν (Βέλγιο) 13’
7. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣΕΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ του Τζουλιάν Λάρα (ΗΠΑ-Ισπανία) 13’
8. HALF - BOARD HEAVEN του Γιώργου Κτιστάκη (Ελλάδα) 10’23’’
9. ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ του Ταζ Μοχάμαντ Μπαχταρί (Γαλλία – Αφγανιστάν) 29’25’’

ΜΕΡΟΣ Β
1.ΤΙΤΛΟΙ ΤΕΛΟΥΣ του Γιώργου Ζώη (Ελλάδα) 10’
2.ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ του Ματίας Ζούντερ (Γερμανία) 7’17
3.ΧΑΜΕΝΑ ΒΛΕΜΜΑΤΑ του Νταμιάν Ντιονίσιο (Αργεντινή) 11’
4. ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΕΔΩ του Τζαστ Φιλιπό (Γαλλία) 11’
5.Η ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΙΣΕΝΜΠΕΡΓΚ του Ρισάρ Ζεράρ (Βέλγιο) 16’32’’
6.ΜΑΞ των Νταβίντ και Περέζ, Πέρε Σόλες (Ισπανία) 11’
7.ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΑ του Γκιγιώμ Λεγκράντ (Γαλλία- ΗΠΑ) 20’56’’
8. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ της Ελοντί Λελού (Βέλγιο) 14’30’’
9. Η ΝΥΧΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΗΜΕΡΑ του Συρίλ ντε Γκασπερίς (Γαλλία) 30’

ΣΑΒΒΑΤΟ 6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2013 – ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ. 

ΜΕΡΟΣ Α
1. ΠΝΙΓΜΟΣ του Μοχάμεντ Γκουμάν (Μαρόκο) 12’ 19’’
2. Η ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ του Ζυλιέν Γκουιόλ (Γαλλία) 3’13’’
3. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΑΣ της Μαρία Γκορντίγιο (Ισπανία) 11’54’’
4. ΚΑΘΗΚΟΝ των Μάγια Σαρφάτυ και Νιρ Σάαρ (Ισραήλ) 15’50’
5. ΧΑΜΕΝΑ ΜΕΡΗ του Αλφρέντο Κοβέλι (Παλαιστίνη-Ιταλία) 5’
6. ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΜΑΤΙ του Ζοζέτσο ντε Λινάρες (Ισπανία) 13
7. ΑΓΩΝΑΣ ΔΡΟΜΟΥ του Νταμιέν Γκολτ (Γαλλία) 18’
8. ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΩΡΕΣ ΞΥΠΟΛΗΤΟΣ του Ίκο Κόστα (Πορτογαλλία - Γαλλία) 15’
9. ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ των Πλανκτόν και Γιοσιμίτσι Ταμούρα (Γαλλία - Ιαπωνία) 3’48’’
10. ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ της Καρόλ Ματιέ - Καστελί (Γαλλία) 15’
11. ΤΙ ΖΗΤΑΣ; του Νάντο Ρος (Ισπανία) 15’04’’

ΜΕΡΟΣ Β
1. ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΚΑΛΤΣΑ του Αντρέα Μαριανού (Ελλάδα) 20’
2. Ο ΜΥΘΟΣ του Χανί Κισί (Συρία) 7’37’’
3. ΦΩΝΗ ΟΦ του Μάρτιν Ροσέτε (Ισπανία) 9’40’’
4. ΗΘΙΚΗ του Μίκαελ Σκλαρούκ (Ισραήλ) 5’
5.ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ του Γκιλάντ Καρμέλ (Γαλλία) 9’15’’
6. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ του Ισμαέλ Φερέρ (Ισπανία) 7’
7. ΟΙ ΣΤΥΛΟΙ του Μουσταφά Ζακαρία (Αίγυπτος) 15’46’’
8. Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ του Νταβίντ Ρου (Γαλλία) 12’
9. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ του Ξαβιέ Σαν Ρομάν (Ισπανία) 5’
10. ΠΕΝΤΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ της Ζυν Κορντόν (Γαλλία) 5’13’’
11. ΚΑΜΠΙΝΓΚ της Πιλάρ Γκουτιέρεζ Αγκουάντο (Ισπανία) 22’

ΚΥΡΙΑΚΗ 7 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2013 - ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ.

ΜΕΡΟΣ Γ
1. Ο ΓΑΜΟΣ της Μαρίνα Σεραζέσκι (Ισπανία) 12’
2. ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΜΕΛΙΤΟΣ του Μααγιάν Κοέν (Ισραήλ) 23’50’’
3. ΟΥΤΟΠΙΑ της Σεσίλ Ντυκρόκ (Γαλλία) 18’
4. Ο ΕΚΩΦΑΝΤΙΚΟΣ ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΒΕΓΓΑΖΗΣ του Πάκο Τόρες (Ισπανία - Ιρλανδία) 10’59’
5. ΙΛΙΓΓΟΣ των Κριστόφ Γκωτρύ και Ματιέ Μπριζεμπρά (Γαλλία – Βέλγιο) 8’
6. ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ της Ορτάνς Ζελινέ (Γαλλία) 19’
7. ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ του Πάουλ Ουρκίγιο (Ισπανία) 9’22’’
8. ΠΗΛΟΣ του Μάικλ Γκιράζ (Γαλλία) 18’30’’
9. Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΤΟΙΧΩΝ των Μοχάμεντ Γκουμάν και Μπραήμ ελ Χανουντί (Μαρόκο) 18’30’’
10. ΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ του Κλεμόν Βιέ (Λίβανος – Γαλλία) 14’
11.ΧΑΜΟΜΗΛΙ του Νεριτάν Ζιντζιρία (Ελλάδα) 14’41’’.
Μοιραστείτε το :

0 σχόλια:

Αφήστε το σχόλιό σας εδώ...

 

Υποστήριξη : About us | Επικοινωνία | Διαφήμιση
Copyright © 2013. ArtandCity.gr - Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματος.